نقاط حساس برای طب سوزنی

طب سوزنی، شاخه‌ای از طب سنتی چین و یک روش درمانی است که در آن سوزن‌های بسیار نازکی در نقاط حساس و خاص بدن فرو می‌کنند. این نقاط که از سر تا کف پاها در تمام نقاط بدن پراکنده هستند و تعداد آنها به 400 عدد می‌رسند...

امروزه تحقیقات وسیعی برای تعیین ماهیت درمانی طب سوزنی انجام شده است که در اینجا به چند مورد آن اشاره می‌شود:

1.پتانسیل الکتریکی در بعضی از نقاط بدن با سایر مناطق بدن تفاوت دارد. این نقاط، نقاط هدایت‌کننده الکتریکی و واکنش‌داری هستند که با نواحی نزدیک پوست ارتباط دارند. تحریک آنها با سوزن بر جریان‌های الکتریکی بدن اثر می‌گذارد و در ترمیم عصب و تنظیم فعالیت عضلات موثر هستند.

2.طی درمان با طب سوزنی، پیام‌هایی به‌وسیله اعصاب محیطی به سیستم عصبی مرکزی منتقل و باعث آزادشدن موادی مانند آندورفین، انکفالین، سروتونین و... می‌شوند که خاصیت تسکینی یا ضددرد و ضدالتهابی دارند.

3.تحریک برخی اعصاب می‌تواند بر سیستم خودمختار بدن اثر کند و بر ترشحات هورمونی، انقباض‌های عضلات غیرارادی، سیستم ایمنی و... اثر بگذارد.

4.طی درمان با روش طب سوزنی، فیبرهای مهارکننده درد فعال‌تر می‌شوند.

5.از نظر جنین‌شناسی، تکامل دستگاه عصبی و پوست هر دو از اکتودرم است بنابراین با ایجاد هرگونه اختلال عضوی در بدن، نقاط خاصی در سطح آن حساس می‌شود یا پتانسیل الکتریکی آن نقاط تغییر می‌یابد. از طرفی این تکامل در جنین‌شناسی، ارتباط اغلب نقاط طب سوزنی با سیستم نوروآندوکرین را توجیه می‌کند. با سوزن زدن به این نقاط، می‌توان از طریق پایانه‌های به‌خصوص عصبی، تحریکات درمانی موثر در عضو بیمار را ایجاد کرد.

6.تحریکات طب سوزنی باعث تسهیل جریان گردش خون در بافت موردنظر می‌شوند و خونرسانی مناسب باعث تغذیه کافی و ترمیم بافت آسیب‌دیده خواهد شد

http://www.salamatiran.com/NSite/FullStory/?Id=49298&Type=2

 

/ 0 نظر / 27 بازدید